Jak dbać o chryzantemy

W dzisiejszych czasach duże ilości kłopotów z kwestiami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać perfekcyjne wybranie roślin. Wybranie najlepszych gatunków nie bywa jednak zwyczajowo rzeczą prostą. Aby dobrze wybrać, najlepiej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz chłodniejszych temperatur i zbliżającego się listopada wybornym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak wspaniałych roślin, jak chryzantema gałązkowa.


Chryzantemy doniczkowe
Chryzantema to upragniona, popularna roślina ozdobna o przecudnych kulistych kwiatach. Niespotykanie ceniona w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa powstała na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich podarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest oznaką miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacyjnym.

W trakcie rozważania nad kupnem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy wziąć pod uwagę różne gatunki chryzantem. Sporo zależy tu od personalnych wymogów,a także od gustu klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdemu zależy, by jego ogródek prezentował sobą klasę i prawdziwy styl. Z takiej przyczyny trzeba przyłożyć się intensywnie do jego niezwykłego wyglądu. Można zakupić dla przykładu rodzaje odporne na mróz, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i z powodzeniem można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je uprawiać, najbezpieczniej zakupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to oczywiście wyjście tańsze – cenniki chryzantem nie są wtedy znaczne w porównaniu na przykład z kosztem zakupu gotowego krzaka.

Chryzantemy
Chryzantemy odpowiednio uprawianie odwdzięczają się przecudnym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. Chryzantema gałązkowa może przybrać rozmaite barwy – od żółtej przez czerwień i szkarłat po białe, różowe i żółte. Podczas uprawy należy pamiętać, że są bardzo podatne na mszyce i grzyby, z tego powodu ich odpowiednie naświetlenie jest nad wyraz istotne po zimowaniu. W razie pojawienia się mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Wyrośnięta chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Gleba powinna być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5. W dzisiejszych czasach chryzantemy hoduje się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów ozdabiających ogród lub mieszkanie.
2022/12/03, 07:02