Muzyka afrykańska

Muzyka świata to element, który niekiedy trudno ująć w konkretne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Na pewno jest ona ważnym składnikiem życia człowieka, pozwala bowiem na wyrażanie uczuć, a także na relaks i wyciszenie oraz wprawianie się w wiele innych nastrojów. Najczęściej muzyka z określonego państwa czy regionu ma charakterystyczne cechy wspólne.


Afryka, sawanna
Niekiedy tak jest także na całym kontynencie, co obserwuje się na podstawie Afryki. Nie można stwierdzić, że muzyka afrykańska jest jednorodna, ma jednak wiele wspólnych aspektów. Przede wszystkim Afrykę dzieli się na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rdzenni czarnoskórzy mieszkańcy, część północną – w większej części ludzie pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka ma wiele fascynujących cech, które odróżniają ją na przykład od muzyki chętnie słuchanej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zauważenia jest fakt, że w zdecydowanej większości tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana zbiorowo, dużo rzadziej pojawiają się wykonania solowe. Muzyka świata (ciekawa strona: ciekawe utwory ze świata na składance muzycznej), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć mieszkańców ze sobą. Nierozerwalnie z muzyką związany jest taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec (szkoła tańca katowice) jako swego rodzaju rytuał, odprawiany oczywiście w grupie. Warto zwrócić uwagę na to, że większą część rytuałów o charakterze magicznym w Afryce urządza się z towarzyszeniem lub też za pomocą tańca i śpiewów. Muzyka Afryki do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy - zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (w aktualnej ofercie: )

Instrumenty muzyczne
Wiele z wymyślonych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zdobyło popularność na innych kontynentach. Przykładem jest bęben o nazwie djembe, popularny szczególnie w niektórych kręgach. Ogólnie afrykańskie instrumenty to zwykle różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i wciąż odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu tych ludów. Służą bowiem nie tylko do grania muzyki, ale także do odprawiania obrzędów i wysyłania sygnałów, z użyciem których można ze sobą rozmawiać. Nie tak dawno temu na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty używane od dawna na pozostałych kontynentach, jak na przykład gitara. Ogólnie w społeczeństwach Afryki muzyka odgrywa zawsze szczególną rolę.
2022/06/07, 20:01