Chryzantema. Symbol listopadowych dni poświęconych osobom, które odeszły, zazwyczaj kojarzona ze żalem i melancholią. Tymczasem w Azji kwiat ten jest symbolem radości, długiego życia i dostatku. W Japonii Dzień Chryzantemy to wesołe święto, w dniu którego spożywa się wino zrobione z tych kwiatów. Musimy więc wyjść poza smutny schemat myślenia, bowiem chryzantemy są szalenie efektowne, wesołe i mało wymagające co do warunków glebowych. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy rozweselać nimi wnętrza, obdarować solenizantów i tworzyć kompozycje w ogrodach.
Chryzantema to kwiat, który potrafi zachwycać swym pięknem w wazonie nawet 3 tygodnie. Układając bukiet zestawiajmy dwie lub trzy odmiany o kwiatach różnej wielkości, lecz w pasujących do siebie kolorach. Może to być biel i zieleń lub żółty i herbaciany. Pastelowy
bukiet będzie lekki i delikatny. Niepotrzebne są wszelakie dodatki, ponieważ kwiaty grają tu pierwsze skrzypce. Na zewnątrz, do pojemników wybieramy zwykle odmiany o zwartym pokroju, mocno obsypane kwiatami. Tarasy i schody przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości, tworzącymi regularne kule.
Roślina taka jak
chryzantema wielkokwiatowa to typ niezwykle popularnego w Azji kwiatu. Występuje naturalnie, znaczy na dziko, w Japonii, Chinach lub Korei. Termin kwitnięcia chryzantemy przypada na zaawansowaną jesień. Przyznać powinno się także bardzo wysoką estetykę tego kwiatu. Ze spraw interesujących warto wspomnieć o tym, że chryzantema o złocistym kolorze stanowi herb cesarzy japońskich, ale musi mieć szesnaście płatków.
Kwiat ten jest ściśle związany z kulturą Japonii od bardzo dawna.
Warto jednak dla oryginalnego efektu wykorzystać inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić w wielobarwnych kompozycjach z innymi gatunkami roślin których nam nie brak w jesiennych miesiącach. Długi czas będą zdobiły nasze domostwa ponieważ chryzantemy gorącymi barwami ogrzewają nasze serca do późnej jesieni.