Z chryzantemą nie tylko jesień jest piękna

Chryzantema. Symbol listopadowych dni poświęconych osobom, które odeszły, zazwyczaj kojarzona ze żalem i melancholią. Tymczasem w Azji kwiat ten jest symbolem radości, długiego życia i dostatku. W Japonii Dzień Chryzantemy to wesołe święto, w dniu którego spożywa się wino zrobione z tych kwiatów. Musimy więc wyjść poza smutny schemat myślenia, bowiem chryzantemy są szalenie efektowne, wesołe i mało wymagające co do warunków glebowych. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy rozweselać nimi wnętrza, obdarować solenizantów i tworzyć kompozycje w ogrodach.

chryzantema czerwona
Chryzantema to kwiat, który potrafi zachwycać swym pięknem w wazonie nawet 3 tygodnie. Układając bukiet zestawiajmy dwie lub trzy odmiany o kwiatach różnej wielkości, lecz w pasujących do siebie kolorach. Może to być biel i zieleń lub żółty i herbaciany. Pastelowy bukiet będzie lekki i delikatny. Niepotrzebne są wszelakie dodatki, ponieważ kwiaty grają tu pierwsze skrzypce. Na zewnątrz, do pojemników wybieramy zwykle odmiany o zwartym pokroju, mocno obsypane kwiatami. Tarasy i schody przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości, tworzącymi regularne kule.

Pozostałe artykuły

Co eksperci mówią na temat uprawy chryzantem?

Kwiaciarnia
Roślina taka jak chryzantema wielkokwiatowa to typ niezwykle popularnego w Azji kwiatu. Występuje naturalnie, znaczy na dziko, w Japonii, Chinach lub Korei. Termin kwitnięcia chryzantemy przypada na zaawansowaną jesień. Przyznać powinno się także bardzo wysoką estetykę tego kwiatu. Ze spraw interesujących warto wspomnieć o tym, że chryzantema o złocistym kolorze stanowi herb cesarzy japońskich, ale musi mieć szesnaście płatków. Kwiat ten jest ściśle związany z kulturą Japonii od bardzo dawna.


Warto jednak dla oryginalnego efektu wykorzystać inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić w wielobarwnych kompozycjach z innymi gatunkami roślin których nam nie brak w jesiennych miesiącach. Długi czas będą zdobiły nasze domostwa ponieważ chryzantemy gorącymi barwami ogrzewają nasze serca do późnej jesieni.

chryzantemy
Z tego względu, są to najczęściej wybierane kwiaty, które stawiamy na grobach naszych bliskich (w doniczce mogą stać nawet 1,5 miesiąca) - chryzantemy z Praszki. Zwyczaj ten stał się już poniekąd tradycją: tydzień przed 1 listopada, w sklepach, kwiaciarniach, przed bramami cmentarza widzimy najbardziej wyszukane rodzaje chryzantem doniczkowych. Wtedy warto przechowywać je na balkonie tudzież w ogrodzie, a na noc wstawiać kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia.Dzisiejsi ogrodnicy potrafią przyspieszyć zakwitanie chryzantem o każdej porze roku stosując dodatkowe zbiegi, np. nawożenie specjalnymi nawozami. Wówczas możemy podziwiać urodę tych wdzięcznych kwiatów przez cały rok, nie tylko w listopadzie - zobacz kontakt.
2023/05/04, 07:43