Menu strony

Zakup psiaka. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kiedyś w końcu nadchodzi ten czas, gdy nasze dziecko ogłasza nam, iż pragnie mieć w domu zwierzątko. To bardzo poważna rzecz i powinniśmy się nad tym odpowiednio zastanowić. Na pewno nie można od razu się zgadzać. Nie mówmy naszemu dziecku, że pozwalamy na to, tylko dlatego, by przestało nas tym pytaniem zamęczać. Okłamywanie malucha może przynieść jeszcze gorsze skutki niż brak zgody. Zanim jednakże zniszczymy pragnienia dzieciaka o zwierzątku, przeanalizujmy wszystko na spokojnie.


Pies rasy mastif tybetański
Przede wszystkim, odbądźmy rozmowę z dzieckiem o odpowiedzialności za zwierzę. Wyjaśnijmy mu, że jest to żywe stworzenie, które jest od nas zupełnie zależne. Powinniśmy je karmić i troszczyć się o nie - wiedząc, co należy kupić. Jeżeli nasze dziecko zrozumie to i zgodzi się przestrzegać wszelkich zasad, możemy zastanowić się nad zwierzakiem.

Zazwyczaj decydujemy się na szczeniaczka. Pies to od prawieków najlepszy przyjaciel człowieka. Jak dotąd się nie zdarzyło, by wierny pies zdradził ukochanego pana. Wręcz odwrotnie, słyszymy o przypadkach, kiedy to zwierzę ratuje z niebezpieczeństwa swojego pana. Niekiedy przez długi czas „opłakuje” śmierć człowieka i często wkrótce sam także umiera. Piesek będzie na pewno najlepszym kompanem naszego malucha. Istnieje wiele ras, które wprost kochają dzieci, możemy więc poszukać takiego psiaka.

Wybierając pieska, weźmy pod uwagę to, jaki tryb życia prowadzi. Jeżeli mieszkamy w mieście, w ciasnym mieszkanku nie decydujmy się na wielkie rasy oraz te, które potrzebują się wyhasać. Kupmy raczej odmiany, które nie potrzebują tyle ruchu. Jeśli kupimy jamnika, pamiętajmy o tym, aby nie wspinał się samodzielnie po schodach, ponieważ to może mu zniszczyć kręgosłup.


tibetan mastiff
Kupujmy naszemu psiakowi właściwą karmę, dopasowaną do jego potrzeb - przykładowo od tej firmy. Nie dokarmiajmy zwierzaka resztkami ze stołu, ponieważ nie wszystko, co jest dla nas dobre, będzie dobre również dla ukochanego zwierzaka. Powinniśmy też podarować naszemu czworonożnemu przyjacielowi coś do zabawy. W każdym sklepie zoologicznym znajdziemy wszelkiego rodzaju zabawki dla psów w sklepie zoologicznym. Są one wykonywane z najrozmaitszych materiałów. Niektóre gryzaki pomagają w usunięciu kamienia nazębnego.
2013/07/01, 12:43