Menu strony

Jak oszczędzać wodę

Coraz bardziej popularne w Polsce stają się domy samowystarczalne, nazywane również ekologicznymi albo oszczędzającymi energię. Budynki takiego typu projektowane są w bardzo konkretny sposób. Odpowiednie umiejscowienie na działce, okna z konkretnej strony, baterie słoneczne na dachu – to tylko niektóre z możliwości.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przede wszystkim w samowystarczalnych budynkach mieszkalnych montuje się okna trzyszybowe, które wypuszczają zdecydowanie mniej ciepła. Okna oczywiście znajdują się od południowej strony budynku, po to by łapały możliwie najwięcej światła słonecznego. Ponadto domy tego rodzaju mają zdecydowanie grubsze ściany, niż zwykłe budynki mieszkalne – nawet dwukrotnie grubsze. Powinny być odpowiednio zaizolowane, żeby budynek utrzymywał temperaturę i nie ochładzał się.

Zwykle takie domy mają własne szambo (ajpszamba.pl/oferta/oferta/), nawet jeżeli są podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Często tworzona jest także przydomowa oczyszczalnia ścieków. Można zdecydować się na różne typy tego rodzaju oczyszczalni. Część z nich wymaga użycia prądu, część (propozycje) nie, w innych stosuje się różnego rodzaju separatory tłuszczu, część odmienne metody. Wszystko zależne jest od tego ile chcemy wydać na oczyszczalnię.

Dobrze tego rodzaju pracę zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostało zrobione właściwie, że wszelkiego rodzaju przepompownie ścieków zostały zamontowane w odpowiedni sposób w dobrych miejscach, że nie będziemy mieć żadnego problemu z użytkowaniem.

Powinniśmy pomyśleć również o wykorzystaniu wody deszczowej. Można zamówić różnego rodzaju zbiorniki na deszczówkę. Tak stojące po prostu gdzieś w ogrodzie, jak również wkopywane w ziemię. Możemy do nich podłączyć system nawadniania ogrodu na przykład, albo wykorzystywać wodę deszczową do spłukiwania toalety. Rozwiązań jest sporo.

Jeżeli pragniemy zbudować oszczędny, ekologiczny dom musimy przeznaczyć trochę czasu na zaplanowanie budowy i rozwiązań, które chcemy wykorzystać. Będziemy mieć wówczas jednak gwarancję, że dom dokładnie spełni swoje zadanie, a my będziemy otrzymywać niewielkie rachunki za media. Dobrze jest więc zainwestować nieco więcej na początku, aby przez długie lata oszczędzać, czasami nawet więcej niż połowę środków, jakie wydalibyśmy na media. Na pewno wymyślimy sposób żeby wydać je właściwie.
2018/07/23, 07:10