Menu strony

Mądrze i skutecznie - czyli segregacja odpadów.

Gospodarka odpadami to dziś nośny temat. Da się to zaobserwować w postaci porozstawianych na osiedlach kubłach przeznaczonych do segregowania odpadów lub też w mijanych przechodniach, którzy posłusznie noszą porozdzielane resztki i wyrzucają do właściwych kontenerów. Sortowanie śmieci staje się powoli nie tylko konieczne, ale i na czasie. Obecnie w dobrym tonie jest rozdzielać śmieci: papier przeznaczać na makulaturę, słoiki wyrzucać do szkła, a butelki po mleku do plastiku. W mieszkaniach posiadamy szczególnie dedykowane do właściwych opakowań pojemniki. I widok segregujących śmieci ludzi stał się normą. Wręcz przeciwnie: to ci maszerujący z czarnym workiem, w którym jest wszystko, wzbudzają powszechne zdziwienie.


Jedyny minus takich kubłów to to, że jest ich wciąż za mało. Szybko się przepełniają i znajdują się zdecydowanie za rzadko, zwłaszcza na dużych osiedlach.

Pozostałe artykuły

Jak odpowiednio dbać o stan środowiska naturalnego?

kosze przeznaczone do segregacji śmieci
Choć niby wiele słychać o tym, że ekologia to bardzo ważna sprawa, to gdy chodzę ulicami zamieszkiwanego przeze mnie miasta, po prostu wyraźnie mogę zauważyć, iż nie jest aż tak dobrze. Widzę sporo papierków, co jest nieodpowiednie dla środowiska, ale również powodujące, iż polskie miasta nie wyglądają tak pięknie jak tego chcemy. Nie chcę może w owym artykule pisać odnośnie zmiany polskiego prawa, sporo bardziej srogiego karania tych ludzi, którzy zaśmiecają świat. Pewnie będzie lepiej, jeżeli pomyślimy co robić, aby ludzie bardziej ochoczo przestrzegali już obowiązujące prawa. Istotne są choćby pojemniki na śmieci...


Odbiór odpadów odbywa się przez specjalnie przeznaczone do tego firmy. Żeby uzyskać tego rodzaju zamówienie musiały one wygrać przetarg. Przeważnie świadczą one cały wachlarz usług takich jak: wywóz odpadów przemysłowych, gruz budowlany, wywóz gruzu, usługi sprzątające, przywożenie partnerów w kontenery czy też likwidowanie nielegalnych składowisk odpadów. Większe firmy często są zmuszone do korzystania z podwykonawców. Ponad to muszą one wypełniać szereg norm m.in. określających poziom osiągania określonych poziomów recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów nadających się do biodegradacji.
Więcej na

odpady
Właściwa gospodarka odpadami jest fundamentalna ze względu gospodarczego i czysto ludzkiego. Pamiętajmy, że nieposortowane śmieci są droższe i ciężej się je obrabia. Często nie nadają się do utylizacji. Nie można ich od razu użyć do tzw. ekologia elektrowni tzn. elektrowni napędzanych biogazem. Ponadto, dzięki sortowaniu śmieci odzyskujemy szkła, PCV, co powoduje, że mniej zaśmiecamy środowisko i mniej zużywamy zasoby środowiska do ich wytworzenia. Co prawda nie możemy dziś jeszcze utylizować odpady, problemem pozostają opakowania po produktach ropo podobnych, ale mimo to nie możemy się zniechęcać i pamiętać o tym, że zdrowa natura to wspaniałe samopoczucie nas samych. Napisał toensmeier
2018/06/22, 14:26