Menu strony

Mądrze i skutecznie - czyli segregacja odpadów.

Gospodarka odpadami to dziś nośny temat. Da się to zaobserwować w postaci porozstawianych na osiedlach kubłach przeznaczonych do segregowania odpadów lub też w mijanych przechodniach, którzy posłusznie noszą porozdzielane resztki i wyrzucają do właściwych kontenerów. Sortowanie śmieci staje się powoli nie tylko konieczne, ale i na czasie. Obecnie w dobrym tonie jest rozdzielać śmieci: papier przeznaczać na makulaturę, słoiki wyrzucać do szkła, a butelki po mleku do plastiku. W mieszkaniach posiadamy szczególnie dedykowane do właściwych opakowań pojemniki. I widok segregujących śmieci ludzi stał się normą. Wręcz przeciwnie: to ci maszerujący z czarnym workiem, w którym jest wszystko, wzbudzają powszechne zdziwienie.


Jedyny minus takich kubłów to to, że jest ich wciąż za mało. Szybko się przepełniają i znajdują się zdecydowanie za rzadko, zwłaszcza na dużych osiedlach.

Pozostałe artykuły

Jak możemy się zatroszczyć o środowisko naturalne?

przyroda
Każdy z nas produkuje niemałe ilości śmieci, które należy możliwie najszybciej przetworzyć. Dbałość o naturę jest w ostatnim czasie silnie promowana, zatem trzeba się włączyć do działań, jakie mają pomóc matce naturze. Wbrew pozorom nie jest to nawet tak kłopotliwe, jak może się nam wydawać. Jakie kroki może poczynić każdy z nas, by oszczędzić naturze niepotrzebnych ciosów? Opcji mamy rzeczywiście wiele. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to postarać się generować mniej śmieci.


Odbiór odpadów odbywa się przez specjalnie przeznaczone do tego firmy. Żeby uzyskać tego rodzaju zamówienie musiały one wygrać przetarg. Przeważnie świadczą one cały wachlarz usług takich jak: wywóz odpadów przemysłowych, gruz budowlany, wywóz gruzu, usługi sprzątające, przywożenie partnerów w kontenery czy też likwidowanie nielegalnych składowisk odpadów. Większe firmy często są zmuszone do korzystania z podwykonawców. Ponad to muszą one wypełniać szereg norm m.in. określających poziom osiągania określonych poziomów recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów nadających się do biodegradacji.
Więcej na

odpady
Właściwa gospodarka odpadami jest fundamentalna ze względu gospodarczego i czysto ludzkiego. Pamiętajmy, że nieposortowane śmieci są droższe i ciężej się je obrabia. Często nie nadają się do utylizacji. Nie można ich od razu użyć do tzw. ekologia elektrowni tzn. elektrowni napędzanych biogazem. Ponadto, dzięki sortowaniu śmieci odzyskujemy szkła, PCV, co powoduje, że mniej zaśmiecamy środowisko i mniej zużywamy zasoby środowiska do ich wytworzenia. Co prawda nie możemy dziś jeszcze utylizować odpady, problemem pozostają opakowania po produktach ropo podobnych, ale mimo to nie możemy się zniechęcać i pamiętać o tym, że zdrowa natura to wspaniałe samopoczucie nas samych. Napisał toensmeier
2018/06/22, 14:26