Menu strony

Chryzantemy Chryzantema - wspaniała ozdoba nowoczesnego ogrodu i wnętrz

Chryzantemy to piękne kwiaty, które nazywane są często królowymi jesieni. Wielu z nas te przepiękne kwiaty nierozłącznie kojarzą się z tradycyjną dekoracją nagrobków na Święto Zmarłych. Przez to skojarzenie z tego powodu chryzantemy rzadko kiedy używane są do dekoracji wnętrz, bukietów ślubnych czy wiązanek okazyjnych. W kulturze wschodu natomiast jej znaczenie jest całkowicie inne.


chryzantemy
Symbol miłości, prawdy i zakochania...
Wczesne wzmianki o chryzantemach (chryzantema drobnokwiatowa w odmianach) można przeczytać w zapiskach Konfucjusza które powstały ok. 500 lat p.n.e. Teraz znamy ok. 50 gatunków tej ślicznej rośliny, a większość z pośród nich rośnie dziko w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chryzantema złocista jest herbem japońskich cesarzy. W Japonii obmywano się rosą zbieraną z płatków tych pięknych kwiatów wierząc, że rytuał przyczyni się do dobrego zdrowia oraz długowieczności. Czerwone chryzantemy, tak jak czerwone róże, są symbolem miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte z kolei zakochania.

Chryzantema – królowa jesieni w domowym ogrodzie
Znając już pozytywnie kojarzącą się symbolikę tych kwiatów, warto zaplanować dla nich właściwe stanowisko w ogrodzie lub na działce. Kiedy wszystko wokół smutnieje i przekwita, chryzantemy stają się królowymi jesieni.

Jeśli zastosowana w niniejszym artykule narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu podobne porady - one odnoszą się do analogicznej tematyki.

Czas zakwitania określa się od połowy sierpnia do pierwszych przymrozków. Wśród odmian najchętniej kupowanych, wyjątkowa wydaje się być chryzantema wielokwiatowa.
chryzantemy cięte
Jej kwiaty wspaniale znoszą przymrozki do -5 stopni C. Ma płytki system korzeniowy lecz nie wymaga szczególnej ochrony i osłony przed mrozem. Wysokość krzewu wielokwiatowego może wynieść od 50 do 150 cm. Lubi stanowiska półcieniste i glebę o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Krzew wygląda pięknie także w roli tła dla innych mniejszych roślin ozdobnych.
Uwaga: Kompozycje zieleni atrakcyjne przez cały rok dobrze jest dobierać z roślin o różnych wielkościach i okresach kwitnienia. Wówczas będzie ona zmieniała się wraz z porami roku.

Chryzantemy, rosnące w naszym klimacie nie są wymagające. Można je sadzić od wiosny do początku lata. Aby rozkrzewić młodą roślinkę, należy kilkukrotnie uszczknąć jej niezdrewniałe wierzchołki pędów. Zabieg ten jednocześnie opóźnia okres zakwitania. Aby zapobiec dziczeniu, które objawia się zmniejszeniem rozmiaru kwiatów, chryzantemy warto przesadzać co 3-4 lata na nowe stanowisko. Można to robić nawet podczas kwitnienia. Przekwitnięte pędy u odmian zimujących dobrze jest zostawić na zimę, a usunąć dopiero wiosną.
2022/12/12, 07:02