Menu strony

Jak pomóc chronić środowisko.

Globalne ocieplenie to temat, który od wielu lat jest bardzo popularny. Jednym spędza sen z oczu, dla innych za to jest tylko żartem. Jedno jest pewne - potrafi podzielić ludzi i być powodem nie tylko debat ale również kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na Ziemi jest wywołany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy odpowiadają, że okresowe zmiany klimatu towarzyszą nam od zarania dziejów i nie ma żadnych dowodów na to, że człowiek może wpływać na globalny klimat. Niezależnie od tego, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszym obowiązkiem, jeżeli nie chcemy aby nasze dzieci i wnuki wychowywały się i żyły na wielkim śmietnisku.

Kolektory słoneczne
Jednym ze sposobów troszczenia się o środowisko jest używanie tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Stale udoskonalana technologia produkcji modułów oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się dostępna dla coraz szerszej grupy ludzi. Jest to jednak nadal spora inwestycja, która zwraca się dopiero po kilkunastu latach.

Pozostałe artykuły

Jak żyć oszczędnie? Istnieje parę prostych trików, które spowodują, że będziemy zużywać mniej prądu

porada
Wydatki związane z korzystaniem z energii elektrycznej przedstawiają się jako jedno z głównych obciążeń naszych domowych wydatków. Czy jest możliwe je zmniejszyć nie zaniżając przy tym komfortu życia? Okazuje się, że to możliwe!


Podobnie sprawa wygląda z innym alternatywnym źródłem energii jakim są pompy ciepła. Urządzenie to działa na zasadzie odwrotnej do lodówki - zamiast pobierać ciepło z wewnątrz i oddawać na zewnątrz, pompa pobiera energię cieplną z gleby i przekazuje ją do wnętrza domu. Jeżeli posiadamy dużą działkę to wystarczy nam zainstalowanie instalacji już metr pod ziemią aby wydajnie ogrzewała nasze mieszkanie.

Jeśli chcemy aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go również wyposażyć w separatory tłuszczu używane do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do filtrowania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Często przeszkadza nam to, że mamy w domu za suche powietrze. Z pewnością nie jest to korzystne dla nas. Oczywiście, można często wietrzyć dom, lecz czasem i to nie pomaga. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza . Ich ceny nie są aż tak wysokie, a urządzenia mogą się naprawdę przydać. A na ekologię również źle nie wpływa.

O trosce o ekologię pamiętają też już fabryki oraz przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Na bieżąco opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa nieraz zaopatrują się w tzw. wentylatory (zobacz|sprawdź wentylatory sufitowe) przemysłowe (wentylatory przemysłowe od AEG).

Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich czynów. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od klęski ekologicznej to każdego dnia powinniśmy zadać sobie pytanie w jaki sposób możemy pomóc chronić nasze wspólne dobro - Ziemię...
2018/07/17, 07:10