Menu strony

W jakim celu zaprawia się nasiona przed zasiewem

Pojęcie zaprawiania nasion, nazywane też bejcowaniem nasion, dotyczy przede wszystkim działań stosowanych przez olbrzymie przedsiębiorstwa produkujące żywność na szeroką skalę. Żeby plony były zdrowe i liczne do wysiewu należy wykorzystać zdrowy materiał roślinny. Nie bez znaczenia jest też jakość ziemi a także ziaren, które mogą być zasiedlone przez grzyby, wirusy czy też bakterie, które zaczynają atakować roślinę już podczas kiełkowania.
W wyniku tego młode siewki przestają się rozwijać, a plon często ma gorszą jakość i ubogą ilość. Co powoduje bejcowania nasion przed zasiewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?

wschodzące nasiona
Do kręgu najniebezpieczniejszych grzybów chorobotwórczych, które mogą kryć się w ziemi zaliczamy odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion mają za zadanie unicestwić albo zmniejszyć ilość tych patogenicznych organizmów, które są uśpione na zewnątrz nasion lub w środku nich. Chronią one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w fazie kiełkowania, gdy najbardziej narażona jest na patogen zasiedlający glebę do której została wysiana.

kiełkujące nasiona
Poza grzybami, młodym roślinkom które kiełkują, w glebie mogą grozić jeszcze inne niebezpieczeństwa, jak na przykład larwy, szyjce i połyśnice.

Nie czekaj - jeśli zaintrygowały Cię ciekawe treści, to zajrzyj w ten link i czytaj też nowy artykuł.

Zastosowanie zaprawy do nasion w początkowej fazie wzrostu roślin może zapobiec pewnych chorób i szkodników. Może też wyeliminować konieczność zastosowania oprysków chemicznych, które są znacznie niebezpieczniejsze w efekcie dla środowiska oraz zdrowotności plonów.


Pozostałe artykuły

Artykuły eko – gdzie i jak ich szukać?

cień do powiek l
Moda na produkty ekologiczne pokazuje, że polujemy na kosmetyki i jedzenie z górnej półki. Jednak nie wszystko, co droższe i w przyjemnym opakowaniu jest zdrowe. Wybierając kosmetyki naturalne, należy zacząć od polecanego dostawcy.


W roku 2009 mnóstwo bejc do zaprawiania nasion usunięto ze sprzedaży i możliwości użycia w Polsce. Dzisiaj jednak jest duży wybór preparatów, które możemy nabyć i użyć do zaprawienia nasion warzyw a także kwiatów.

Budowa tej strony zaciekawiła Cię? A opracowane tu wiadomości? Jeśli tak, to zapraszamy do następnego artykułu. Tam jest szalenie kompleksowa treść (https://krevetki.pl/galeria/).

Tak samo w hodowlach roślin hobbystycznych, w przydomowym ogrodzie, bądź ogródku działkowym. Najlepiej stosować preparaty o naturalnym pochodzeniu, które zawierają jak najmniejszą ilość środków szkodliwych dla środowiska. Polecamy więc preparat Syllit 65wp. To środek do ochrony drzewek owocowych w sadach. Działa grzybobójczo o formie proszkowej, z której przygotowuje się zawiesinę i spryskuje drzewka owocowe w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.
2021/07/29, 07:39