Menu strony

Zadbaj o ekologię

Życie w miastach jest komfortowe, zapewnia wygodę, dostęp do prądu, gazu, wody, usług i mnóstwa rzeczy – właściwie wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki. My, ludzkość, powinniśmy jednak pilnować tej równowagi jak oka w głowie, inaczej obecność tak dużej liczby ludzi na tak niewielkiej powierzchni spowoduje, że życie i zdrowie znajdą się w niezłych tarapatach.

woda
W metropoliach w naszym kraju, które nie są przeludnione, zwykle nie są tak olbrzymie, jak zachodnie miasta czy chińskie olbrzymie miasta, gdzie zaludnienie wykracza poza nasze wyobrażenie, kłopot jest poważny. Wywóz stałych odpadów nie stanowi przy odpowiedniej organizacji na tyle ogromnego kłopotu, jak dawanie sobie rady z oczyszczaniem ścieków, a to właśnie czysta, pitna woda może począć stanowić niedługo towar całkiem deficytowy.

Kiedy cofniemy się do końcówki dziewiętnastego wieku, będzie jasne, że Londyn, dzisiaj olbrzymia metropolia, gdy jeszcze żyło w niej niewiele więcej niż parę setek tysięcy ludzi, niemal zatonęła we własnych ściekach. Pionierski system kanałów stworzony przez raczej nieznanego człowieka dała brytyjskiej metropolii odrobinę spokoju, chociaż i tak wszystkie ścieki odpływały w tamtych czasach do Tamizy.

woda
Obecnie jest to nie do pomyślenia i potrzebne są w każdej dzielnicy przepompownie ścieków, które odprowadzają nieczystości do właściwych arterii kanalizacyjnych. Potrzebne są również bardzo duże i zaawansowane technologicznie oczyszczalnie ścieków, które nie tylko dadzą sobie radę z fizycznym odcedzaniem wody, lecz także oddzieleniem jej od chemikaliów, tłuszczy, płynów do naczyń, żrących i groźnych substancji do czyszczenia sanitariatów. Pamiętajmy, że prędzej czy później ta woda wraca do kranów – choć dzieje się to na przestrzeni wielu lat.

Ludzie, co żyją daleko od miasta też zdają sobie sprawę z tego, jak cenna jest klarowna woda, mimo że korzystają pełnymi garściami z środków gospodarczych. Żeby nie zatruwać swoich i sąsiedzkich ujęć wody, stosują szamba (ajpszamba.pl/), których zadaniem jest wstępne oczyszczenie ścieków z chemikaliów, nim ścieki wsiąkną w ziemię. Coraz powszechniejsze, mimo że bardzo kosztowne są też domowe oczyszczalnie ścieków, choć wymagają przestrzeni, dużej mocy elektrycznej i niemałej inwestycji.
2018/05/16, 22:26