Menu strony

Trzymanie kotów w mieszkaniu

Koty są jednymi z najbardziej lubianych zwierząt trzymanych w domu. Cechuje je duża doza niezależności, czym różnią się od psów. Kolejną różnicą jest to, że koty nie potrzebują wyprowadzania na spacer przez człowieka. Z tej przyczyny częściej wybierane są przez osoby, które mają mniej czasu z uwagi na wykonywany zawód i inne obowiązki. W przypadku gdy mieszka się w stosunkowo spokojnym otoczeniu, dopuszczalne jest wypuszczanie kota na zewnątrz.
Niejednokrotnie jednak występuje sytuacja, że kot mieszka w domu w śródmieściu; wtedy trzymany jest wyłącznie wewnątrz. W takiej sytuacji dobrze jest gdy kot przynajmniej ma możliwość wyjścia na balkon. Hodowla kotów jest zadaniem niezbyt trudnym. Wszystko zależy od ilości hodowanych zwierząt, ich odmiany i tego, czy jest to hodowla profesjonalna.

Pozostałe artykuły

Koci świat czyli w jaki sposób dobrze troszczyć się o kota

Karma dla kotów
Świat bez tych zwierząt musiałby być zły. Dużo ludzi nie może żyć bez tych zwierzaków i to nic dziwnego. Kot być może nie jest tak mocno przywiązany do ludzi jak pies, nie respektuje poleceń, jest zupełnie niezależny, czasem coś niszczy (zwłaszcza, jeżeli nie postawiłeś na drapaki). Mimo to tego zwierzaka da się kochać.


Dachowce i koty rasowe
kot
Najczęstszymi towarzyszami ludzi są koty nierasowe, popularnie zwane dachowcami. Najliczniej występują w okolicach wsi, gdzie niejednokrotnie mieszkańcy zajmują się ich dokarmianiem. W miastach natomiast ludzie niejednokrotnie biorą zwierzęta „z ulicy” lub od znajomych. Dobrym pomysłem może być także przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska, w którym często panują trudne warunki. Uratowanie kota od ciężkiego życia w schronisku jest przyczyną wielkiej satysfakcji. Ponadto wyprawka dla kota nierasowego zwykle nie jest bardzo kosztowna. Koty rasowe natomiast są niekiedy bardzo drogie i nierzadko potrzebują dodatkowej pielęgnacji jak to jest na przykładzie długowłosych kotów perskich. Oprócz tego zwierzętom|rasowym dość często zdarza się zapadać na dolegliwości o charakterze genetycznym, a standardowa długość ich życia jest mniejsza niż u dachowców.

Źródła wiadomości o kotach Jest dużo rozmaitych źródeł, z których czerpie się wiedzę w kwestii hodowli kotów. Dobrym źródłem są książki w rodzaju poradników wydane przez renomowane firmy wydawnicze. Zawarte są tam wiadomości dotyczące pielęgnacji zwierzęcia, jego zachowań, a także takich kwestii jak schorzenia i metody zachowania się w tego typu przypadkach. Porady tego typu można znaleźć w dużej ilości w Internecie. Fachowo prowadzony blog o kotach bywa równie wiarygodnym źródłem wiedzy co poradnik w formie drukowanej. Istnieją także specjalne fora, na których właściciele zwierząt dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi.
Autor: A.Z.
2018/07/12, 03:16