Menu strony

Codziennie ludzie wytwarzają setki ton różnych odpadów.

Dużą część z nich można by było bez żadnego problemu ponownie przetworzyć, jednak podstawą tego jest ich właściwy odbiór i przerobienie. W Polsce do niedawna nie przykładano zbytniej wagi do segregacji odpadów, lecz ostatnie lata to duże zmiany w tej materii.
Po pierwsze wymusiły to przepisy prawne, wymagania Unii Europejskiej nakazały, aby w każdym kraju członkowskim przerabiano odpowiednią ilość odpadów. Dodatkowo zaczęła się też zwiększać świadomość społeczeństwa, ludzie zaczęli dostrzegać, że zbyt duża ilość odpadów może doprowadzić do coraz większego zanieczyszczenia naszej planety.

Sporo surowców, które są codziennie wrzucane do koszy ba śmieci, można z sukcesem przerobić jeszcze raz (informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków). Należą do nich przede wszystkim szklane opakowania i suchy papier, oraz praktycznie wszystkie rodzaje metali. Niestety nadal ludzie potrzebują zużywać ogromną ilość plastików, duża część z nich będzie się nadawać do recyklingu i warto o tym pamiętać wrzucając do kosza plastikową butelkę albo kubek po kefirze.


Aby segregacja śmieci miała rację bytu, to trzeba przede wszystkim już w domu je chociaż trochę przygotować, a później umieścić w odpowiednich pojemnikach. W tym celu warto nabyć specjalny komplet koszy, umożliwiający posortowanie w taki sposób. W większości domów najbardziej popularne są składające się z kilku części pojemniki plastikowe, do jakich można wrzucać posortowane śmieci (jeśli troszczysz się o ekologię koniecznie.


Najistotniejsze jest, aby papieru nie pomieszać z mokrymi odpadkami, bo wówczas staje się zupełnie bezwartościowy jako surowiec wtórny.

Czy ten artykuł Cię zaciekawił? W takim wypadku sprawdź odmienny polecany serwis wapno tlenkowe, który także zawiera interesujące informacje.

Jeśli odpady będą odpowiednio przesortowane, to kolejnym etapem będzie wrzucenie ich do odpowiedniego kosza . W wielu miejscach spotyka się oddzielny kontener na śmieci mokre, innymi słowy odpadki powstałe zwyczajnie w domu, oraz na suchą frakcję, do którego należy wrzucać papier plaster miodu i plastiki.
Przeważnie na szkło używane w domach są osobne kontenery, czasami nawet z rozróżnieniem na szkło bezbarwne i kolorowe. Pamiętać też trzeba, że nie wolno do koszy na śmieci wyrzucać żadnych sprzętów elektronicznych.
2020/11/12, 07:27