Menu strony

Wyprawka do szkoły dla dziecka czyli z jakich powodów zakupy we wrześniu tak dużo kosztują rodziców

Koniec wakacji i wrzesień to tradycyjnie okres wielkich przygotowań do szkoły. Należy kupić dzieciom plecakiem, zeszyty i przybory szkolne, nie można też oczywiście zapomnieć o podręcznikach. Tak naprawdę na pojedyncze dziecko spokojnie można wydać tysiąc złotych, a generalnie im jest ono w starszej klasie, tym wydatków będzie więcej.

Książka
Dużym obciążeniem dla domowego budżetu są jak zawsze podręczniki szkolne. One właśnie najwięcej kosztują, i niestety przez zawirowania w naszym szkolnictwie najczęściej kupowane są na jeden raz, bez możliwości ponownego wykorzystania. Powiązane to jest z kilkoma rzeczami, w pierwszej kolejności z co chwilę zmieniającymi się podstawami programowymi.

Ministerstwo edukacji bez przerwy eksperymentuje na swoich uczniach, a wszystkie zmiany powodują również zmianę podręczników i to, że nie da się ich później wykorzystać przez następnych uczniów. Nawet jeśli chodzi o lektury szkolne jest dużo zamieszania, i na przykład powieści i opowiadania wykorzystywane przez jakiś rocznik nie zawsze będą obowiązywały w kolejnych latach nauki - zobacz powieści i opowiadania.

Pozostałe artykuły

Prawdziwa pasja a czytanie książek

Jak powiedział kiedyś Umberto Eco, kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Ta sentencja włoskiego autora ma spore przełożenie na obecną rzeczywistość. Niestety, wielu ludzi zdaje się nie spostrzegać roli, jaką teraz odgrywa książka. Na rynku działają wedle wielu bardziej nośne media, jak gazety, internet czy telewizja. Żaden przekaz jednak nie da nam tyle, ile czytelnikowi daje dobra książka z porządnie dopracowaną, ciekawą fabułą. Dłużące się jesienne wieczory z kocykiem, gorącą czekoladą i książką – kto z nas tego nie pragnie?


Następną sprawą, która niestety bez przerwy jest nadużywana przez firmy wydawnicze, jest przygotowywanie podręczników tak perfidnie, żeby nie można ich było używać w kolejnych latach. Podręczniki łączy się z ćwiczeniami, i jeśli ktoś kupi dla ucznia odkrywam siebie klasa - https://liceum.wroc.pl/klasy-ogolne-nowosc-w-ofercie/ - 2 pakiet podstawowy, to w nowym roku szkolnym wszystko będzie do wyrzucenia. Przez to właśnie, że uczniowie malują i piszą w każdej książce z kompletu, to nie można ich później podarować kolegom z młodszej klasy. Poza tym ceny szkolnych podręczników powiększają najróżniejsze dodatki, na temat słuszności których można się mocno zastanawiać. Dawniej uczeń posiadał tylko jeden podręcznik i z niego korzystał, a lekcje zapisywał w zeszytach. Dzisiaj oprócz podręcznika będzie jeszcze zeszyt z ćwiczeniami, są również przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i oprócz tego parę innych dodatków spotykanych w części zestawów . I jak się to wszystko zliczy, to dopiero wtedy okazuje się, dlaczego zestaw podręczników tak dużo kosztuje, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci - przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia ().
2019/01/25, 07:19