Menu strony

Które wybrać drzewa i krzewy do naszego ogródka?

Krzewy i drzewa tworzą podstawę ogrodu. Wydzielają przestrzeń w ogrodzie, izolują od uciążliwego sąsiedztwa. Drzewka iglaste w przeciwieństwie do bylin zdobią nawet zimą.
Z powodu rozmiarów oraz długowieczności drzewa oraz krzewy są stałym elementem ogródka. Nierzadko wręcz decydują o jego charakterze. Stąd warto dobrze obmyślić, jakie krzewy oraz drzewa ozdobne dobrać do naszego ogródka. Również dobór miejsca w jakim drzewa ozdobne będą umiejscowione, powinien być starannie przemyślany. Wielkiej dyscypliny wymaga planowanie niewielkich ogrodów. Przed kupnem roślin koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ostateczne wymiary, i zobaczyć w wyobraźni jak po latach wypełnią przestrzeń ogrodu.

ogród
Lepiej jednakże nie sadzić jedynie roślin zimozielonych, zwłaszcza wyłącznie iglaków. Walorem krzewów i drzew szpilkowych jest fakt, iż są one dość bezproblemowe w uprawie, jednak wypełniony tylko nimi ogródek wyglądałaby dość monotonnie. Krzewy iglaste świetnie mogą sprawdzić się w charakterze roślin żywopłotowych (przede wszystkim tuje oraz kolumnowe jałowce), a także jako tło dla innych roślin (kup sadzonki drzew). Drzewka domowe w ogródku są niezastąpione zimą. Latem natomiast nie wyróżniają się, dopiero jesienią, gdy spadną liście z innych roślinek i ogródek zamiera, wysuwają się na plan pierwszy.
Gatunki krzewów o żółtych, pomarańczowych i bordowych liściach trzeba stosować z wyczuciem. Są one z reguły tak silnym akcentem barwnym, że ich nadmiar może wprowadzić wrażenie bezładu oraz pstrokacizny. Warto zasadzić w ogrodzie chociaż kilka drzew oraz krzewów, które na koniec lata przybierają złocistorude zabarwienia, przykładowo: berberysy, azalie, grujecznik japoński, kaliny, irgi, klony, sumak octowiec. Wraz z jesiennymi astrami, rudbekiami błyskotliwymi, zimowitami oraz chryzantemami tworzą nasycone kolorem aranżacje w naszym ogrodzie.
Czar zimowego ogródka jest mniej oczywisty niż w pozostałych porach roku. Brak barwnych roślin powoduje, że na pierwszy plan wysuwają się drzewa o oryginalnym pokroju, poskręcanych pędach (przykładowo modrzew japoński Diana czy też robinia akacjowa Tortuosa). Na pędach wielu drzew są jeszcze barwne owoce. Kuszą one ptaki dzięki którym śnieżna powierzchnia działki ożywa (sklep ogrodniczy).
2020/09/04, 07:25