Menu strony

Uprawa chryzantem

Chryzantema to piękna, często hodowana roślina ozdobna o pięknych okrągłych kwiatostanach. Jej płatki mogą mieć różne kolory – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Wysoce uznana w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub - zobaczysz - żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Chryzantemy ogrodowe należycie zadbane odwdzięczają się niezwykłym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można sadzić w gruncie w ogrodzie.

Najlepiej, by były posadzone w miejscu jasnym, ale niezbyt silnie nasłonecznionym. Aby je uprawiać, najbezpieczniej kupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Należy je sadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej ziemi – można użyć zarówno kompostu, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może spowolnić rozwój. Kolejną istotną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli usuwanie niezdrewniałych gałązek tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści.

Czy obecnie chcesz znaleźć coś ciekawego na prezentowany wątek? Jeśli tak, to poznaj informacje w odniesieniu do firmy i przejrzyj asortyment (https://filtrynakran.pl/pl/p/Wklad-do-filtra-TAPP-2-wymienne-EKO-bloki-filtrujace-obudowa-/55).

Trzeba to zrobić trzykrotnie w ciągu uprawy roślin. Inne konieczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ chryzantemy pobierają dużo składników mineralnych. Gleba powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Pozostałe artykuły

Jak dbać o wymagające kwiaty oraz rośliny?

Czerwone kwiaty amarylis
W czym znajduje się oryginalność rośliny takiej jak bukszpan? Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z głęboką zielenią, przepięknym zapachem i ze Świętami Wielkanocnymi. Możliwości dekorowania domów i mieszkań tą rośliną są niezwykle duże, więc co osoba to idea. Każdy z nas może też kupić za nieduże pieniądze nasiona tej rośliny. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się jej pięknym wyglądem przez okrągły rok. Rośliny tego typu, a także wszelkie rośliny ozdobne od zawsze cieszą się dużą popularnością.


Podczas zimowania cudownym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu wrażliwości tych roślin na wilgoć. Można kupić również odmiany mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i łatwo można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny do ciepłego, znakomicie oświetlonego pomieszczenia. Należy pamiętać, że chryzantemy są bardzo podatne na mszyce i grzyby, dlatego ich odpowiednie naświetlenie jest nad wyraz ważne w tym czasie. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr (więcej).
2021/09/03, 09:46