Menu strony

Uprawa chryzantem

Chryzantema to piękna, często hodowana roślina ozdobna o pięknych okrągłych kwiatostanach. Jej płatki mogą mieć różne kolory – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Wysoce uznana w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub - zobaczysz - żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Chryzantemy ogrodowe należycie zadbane odwdzięczają się niezwykłym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można sadzić w gruncie w ogrodzie.

Najlepiej, by były posadzone w miejscu jasnym, ale niezbyt silnie nasłonecznionym. Aby je uprawiać, najbezpieczniej kupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Należy je sadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej ziemi – można użyć zarówno kompostu, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może spowolnić rozwój. Kolejną istotną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli usuwanie niezdrewniałych gałązek tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Trzeba to zrobić trzykrotnie w ciągu uprawy roślin. Inne konieczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ chryzantemy pobierają dużo składników mineralnych. Gleba powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Pozostałe artykuły

Kwiatowe przyozdabianie

fototapety kwiaty
Chcąc ożywić swoje mieszkanie możemy zastanowić się nad wyborem ozdób roślinnych. Kwiaty spowodują, że stanie się ono bardziej przytulne i przyjazne dla nas samych. Jeśli nie przepadamy za zbyt dużą ilością kolorów, dobrym rozwiązaniem mogą być rośliny które nie kwitną. Jeżeli palimy papierosy, możemy nabyć kwiaty, które przez swoje liście absorbują nikotynęskusić się możemy na kwiaty, które pochłaniają dym}, tym samym oczyszczając powietrze.


Podczas zimowania cudownym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu wrażliwości tych roślin na wilgoć. Można kupić również odmiany mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice imprezy (zobacz sprawdź informacje) chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i łatwo można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny do ciepłego, znakomicie oświetlonego pomieszczenia. Należy pamiętać, że chryzantemy są bardzo podatne na mszyce i grzyby, dlatego ich odpowiednie naświetlenie jest nad wyraz ważne w tym czasie. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr (więcej).
2018/05/04, 11:08