Menu strony

Dobre rady na temat idealnego doboru oświetlenia do akwarium

Właściwie dopasowane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla utrzymania w dobrej formie roślin akwariowych, oraz ryb i pozostałych stworzeń. Źle dobrane światło może powodować gnicie roślin w akwarium, obumieranie ryb czy zbyt duży rozwój glonów. By temu zapobiec, ważna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Do domowego akwarium całkowicie niepotrzebne mogą się okazać niektóre urządzenia oświetleniowe – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.
akwarium, akwarystyka
Są one bowiem stworzone do oświetlania dużych zbiorników wodnych. Zastosowane w małych akwariach mogą wydzielać zbyt dużo energii cieplnej, która bywa niebezpieczna dla niektórych odmian ryb.

Naturalne światło to nie wszystko Światło słoneczne nie jest właściwe do zastosowań akwarystycznych. Częste wahania temperatury światła i poziomu oświetlenia wywołują niekiedy niekorzystne zmiany temperatury w zbiorniku. Dlatego też powinno się stosować sztuczne urządzenia oświetleniowe, również za dnia. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych znajduje się szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do oświetlania różnorodnych akwariów. Do zastosowań domowych najlepsze są dwie odmiany urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki wyróżnia spora żywotność, oraz niezbyt wysoka cena. Lampy diodowe są natomiast kosztowne, ale dużo trwalsze od świetlówek i najtańsze w stosowaniu.


Pozostałe artykuły

Fotowoltaika jako wolność eksploatatorów

sklepy
Zagospodarować światło słoneczne można nie tylko za pomocą kolektorów dostarczających ciepło, lecz również ogniw fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną.


Rada specjalisty najcenniejsza
Podczas zakupu akwarium, warto zapytać sprzedawcę o oświetlenie akwarium (więcej odkryjesz tutaj: jak dobrać oświetlenie do akwarium). Dobranie najlepszej ilości źródeł światła oraz ich montaż może się okazać zbyt skomplikowany dla początkującego hobbysty. Czasami konieczny jest montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby doprowadzić odpowiednią ilość światła w zależności od pory dnia. Niektóre akwaria mają od razu zamontowane oświetlenie, filtry oraz napowietrzacze. Takie rozwiązania jednak okazują się niekiedy bardziej kosztowne, nie w każdym przypadku są także estetycznie wykonane. Jeśli sprzedawca nie potrafi udzielić wymaganych informacji, można poszukać pomocy na specjalistycznym forum internetowym dla amatorów akwarystyki.
2018/06/22, 14:21