Menu strony

Dom energooszczędny

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ekologią, skażeniem środowiska itp. Na znacznie większą skalę stosuje się tak zwane odnawialne źródła energii, czyli w pewnym stopniu wykorzystuje się siły natury do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Dlatego na przykład ostatnio powstało na terenie kraju tak wiele wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.
Poza tym duża liczba właścicieli domów wykorzystuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia te umieszcza się na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze światła słonecznego na energię cieplną potrzebną przykładowo do ogrzania pomieszczeń czy wody. Stosunkowo nową ideą jest również tak zwany dom pasywny (więcej: nazywany także domem pasywnym. To określenie obejmuje budynki tworzone tak, aby zużycie energii przez osoby w nich mieszkające było jak najmniejsze.

Warunki, które powinien spełniać budynek

Pozostałe artykuły

Jak żyć oszczędnie? Istnieje parę prostych trików, które spowodują, że będziemy zużywać mniej prądu

porada
Wydatki związane z używania energii elektrycznej przedstawiają się jako jedno z podstawowych obciążeń domowego budżetu. Czy można je zmniejszyć nie obniżając jednocześnie komfortu życia? Okazuje się, że to możliwe!


nowoczesny energooszczędny dom
Ogólnie owa energooszczędność budynków jest określeniem stosunkowo obszernym, gdyż nie ustalono szczegółowo, w jaki sposób taka dom ma powstawać. Z tej przyczyny budynki pasywne są rozmaite, gdyż buduje się je z wykorzystaniem rozmaitych technologii. Jest jednak parę warunków, jakie dom powinien spełniać. Przede wszystkim powinny być zachowane konkretne wartości dotyczące izolacji cieplnej.

Kiedy stwierdzisz, że warto poznać większą ilość danych powiązanych z omawianą tu problematyką, zerknij pod link - tam odnajdziesz pokrewne zagadnienia.

Mitem jest twierdzenie, z jakim można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego stopnia izolacji. Wskazane jest również zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie budynku energooszczędnego wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Większość energii koniecznej do ogrzania budynku uzyskuje się z energii słonecznej. Dzięki temu wydatki na opał są o wiele mniejsze.https://www.creoconcept.pl/pl/realizacje/ (creoconcept.pl/pl/realizacje/)Niedogodnością jest jednak koszt wybudowania takiego domu. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w postawienie zwykłego budynku. Niewątpliwie również można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w Polsce są o wiele wyższe niż za granicą. Czynnik ten nierzadko odstrasza i zniechęca do inwestowania w domy pasywne.
2021/04/28, 12:06