Menu strony

Dom energooszczędny

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ekologią, skażeniem środowiska itp. Na znacznie większą skalę stosuje się tak zwane odnawialne źródła energii, czyli w pewnym stopniu wykorzystuje się siły natury do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Dlatego na przykład ostatnio powstało na terenie kraju tak wiele wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.

Poza tym duża liczba właścicieli domów wykorzystuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia te umieszcza się na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze światła słonecznego na energię cieplną potrzebną przykładowo do ogrzania pomieszczeń czy wody. Stosunkowo nową ideą jest również tak zwany dom pasywny (więcej: nazywany także domem pasywnym. To określenie obejmuje budynki tworzone tak, aby zużycie energii przez osoby w nich mieszkające było jak najmniejsze.

Warunki, które powinien spełniać budynek

nowoczesny energooszczędny dom
Ogólnie owa energooszczędność budynków jest określeniem stosunkowo obszernym, gdyż nie ustalono szczegółowo, w jaki sposób taka dom ma powstawać. Z tej przyczyny budynki pasywne są rozmaite, gdyż buduje się je z wykorzystaniem rozmaitych technologii. Jest jednak parę warunków, jakie dom (niezawodne ocieplenie domu) powinien spełniać. Przede wszystkim powinny być zachowane konkretne wartości dotyczące izolacji cieplnej. Mitem jest twierdzenie, z jakim można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego stopnia izolacji. Wskazane jest również zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie budynku energooszczędnego wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Większość energii koniecznej do ogrzania budynku uzyskuje się z energii słonecznej. Dzięki temu wydatki na opał są o wiele mniejsze.

Jeżeli zaprezentowane w tym miejscu informacje są według Ciebie absorbujące, kliknij tutaj, ponieważ w danym serwisie (https://www.creoconcept.pl/pl/realizacje/) również odnajdziesz coś ciekawego!

Niedogodnością jest jednak koszt wybudowania takiego domu. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w postawienie zwykłego budynku. Niewątpliwie również można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w Polsce są o wiele wyższe niż za granicą. Czynnik ten nierzadko odstrasza i zniechęca do inwestowania w domy pasywne.
2019/07/25, 07:05