Menu strony

Zwierzę z Azji

Dla miłośników psów, tych, którzy po prostu chcą posiadać puszystego towarzysza, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi doskonały wybór. Ten duży pies będzie strażnikiem domu, towarzyszem zabaw i lojalnym przyjacielem. nietypowe cechy rasy na pewno uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to wiekowa, dostojna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez chińskich chłopów i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.
Pierwsze wiadomości o rasie można znaleźć w pamiętnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o cechach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed narodzeniem Chrystusa, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX stuleciu w Zjednoczonym Królestwie za sprawą królowej Wiktorii. W dzisiejszych czasach trwale stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod bardzo rozlicznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
O wielości zalet mastifa przemawia liczba jego chińskich nazw znaczących: pies stróżujący, czcigodny, bojowy. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie dzielnie strzegł domu i nie dopuści obcych na swój teren używając zarazem swojej znacznej siły fizycznej, ciężaru, jak i głośnego głosu (zobaczysz tu). Podług chińskich mitów mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane kropki nad powiekami, które ułatwiają mu obserwację w ciemności. zwierzaki te cieszą się też świetną sprawnością i świetnym refleksem. Wytrzymałość i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie doskonałym kompanem wielogodzinnych przechadzek, dlatego też idealne są dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Ruch jest czymś, co uwielbia mastif tybetański hodowla winna zatem zagwarantować mu dużą otwartą przestrzeń.


Pozostałe artykuły

Co wpływa na to, iż pragniemy mieć własne zwierzęta ?

jeż
Co prawda zdarzają się osoby, które ogólnie nie przepadają przesadnie za zwierzakami, lecz na całe szczęście nie ma ich wiele. Można w takim razie zaryzykować twierdzenie, że zasadniczo ludzie kochają zwierzaki - no przynajmniej te domowe. Zastanówmy się na serio nad niezwykłym fenomenem zwierząt.Niezmiernie ważne jest zwłaszcza to, aby postarać się doceniać piękno zwierzaków. Naturalnie piękno to czysto względne zagadnienie, ale na przykład papugi mogą się mocno spodobać. To w sumie niesamowite, że możemy trzymać dzisiaj tak sporą liczbę zwierzaków! Dbajmy zwłaszcza o to, aby w żadnym razie nie spowodować, iż nasz zwierz będzie wyłącznie z naszej winy jakoś mocno poszkodowany. Zwierzęta są wyłącznie dla dojrzałych.

Mastif tybetański jest rasą prostą do tresury. Tresura nie stanowi problemu, przy uzdolnionym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla (http://aquablendpolska.com/katalog/preparaty-mlekozastepcze,39.html) zatem jest bardzo ułatwiona (polecam hodowlę mata ratha). Zwierzak ulega autorytetowi swojego pana i chętnie nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na duży stadny instynkt mastif tybetański jest idealnym przyjacielem i obrońcą dzieciaków. Wraz z umiejętnościami stróża cechuje go sympatyczne nastawienie. Nie zawiedzie się zatem ten, kto lubi spędzać czas z psim kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, dobrze jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a zarazem przynosząca zyski,przedstawiciele tej rasy są wszak obsypywane medalami na międzynarodowych wystawach psów.