Menu strony

Ciepło z gruntu, atmosfery oraz wód - w jaki sposób to pozyskać

Artykuł ten ma za zadanie objaśnić, czym istotnie jest pompa ciepła, gdzie warto ją zastosować, oraz czy opłaci się jej montaż i używanie. Te przyrządy grzewcze zyskują w ostatnim czasie na popularności głównie dzięki obniżce ich cen, ale również przez podniesienie cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła
Czym jest „pompa ciepła”? To narzędzie, które przepompowuje ciepło z terenu o małych temperaturach (tzw. dolne źródło ) do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika będzie większa. Nazwa jest analogiczna do zwyczajnej pompy wodnej, jaka pobiera ciecz z punktu na małej wysokości po czym przetłacza ją dalej, bądź podwyższa jej ciśnienie. Pompa (http://www.maragency.pl/kategoria/pompy/seria-gs/34) ciepła w pewnym sensie podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do nagrzewania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, atmosfery czy wody, zaś później używać je do nagrzewania naszego domu.

To oczywiście bardzo duży skrót myślowy, bo przecież nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to po prostu forma przekazywania energii. Ale z punktu widzenia naszych wymogów (nagrzewania, schładzania, przygotowywania ciepłej wody ), chcemy dostarczać gorąco w taki sposób, ażeby móc nagrzać wodę do temperatury co najmniej 30°C (nagrzewanie) albo 45-55°C (ciepła woda do użytku domowego). Remko pompy ciepła to przyrządy funkcjonujące na podobnej zasadzie, jak schładzarka lub klimatyzator. Ich celem nie jest jednak odebranie ciepła od jogurtów schowanych w chłodziarce ale dostarczanie ciepła, zatem to, co lodówka czyni na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy.

Pompa ciepła eksploatuje mniej energii , niż zapewnia ciepła do instalacji ogrzewczej. W wielkim skrócie, pompa ciepła biorąc 1 kWh energii bierze z otoczenia 1-4 kWh ciepła i w następnej kolejności w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to gorąco do instalacji grzewczej. Pompa ciepła zapewnia sporzej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest niedroga w eksploatacji (powiadamy, iż ma współczynnik wydajności rzędu 2-5). Stąd uważa się, iż taka pompa jespompa (http://www.maragency.pl/kategoria/mieszadla/pompy-mieszajace-typu-n/63)awialnym źródłem energii - dużą część ciepła zapewnianego do budynku czerpie z otoczenia.


Pozostałe artykuły

Jakimi regułami koniecznie trzeba się kierować, pragnąc wykonać montaż kominka w jednorodzinnym domku?

kominek w domu
Kluczową kwestią w czasie montowania kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od niego przede wszystkim jest zależny montaż kominka, gdyż odpowiada za odprowadzenie dymu który powstaje w czasie spalania drewna.

licznik ciepła
Z tej samej przyczyny, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na ogrzewanie mieszkania. Jest możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła.
2018/10/08, 07:16