Narząd mowy odgrywa bardzo istotną funkcję w codzienności człowieka. Umożliwia bowiem komunikowanie się z pozostałymi osobami. Niektórzy ludzie mają szczególne umiejętności związane z mową, lub też szczególnie miłą dla ucha barwę głosu.
Taki głos zwany jest nierzadko „radiowym”, bowiem nadaje się bardzo dobrze do tego rodzaju zadań. Istnieje określona grupa zawodów, gdzie praca opiera się przede wszystkim na mówieniu. Pracownicy tacy wskutek obciążeń w dużym stopniu narażeni są na schorzenia organów takich jak przykładowo krtań. W przypadku takich osób szczególnie niewskazane jest palenie tytoniu, gdyż w takich przypadkach
narząd głosu jest zagrożony podwójnie. Do ludzi pracujących głosem należą przykładowo pedagodzy i wykładowcy, którzy codziennie organizują zajęcia z uczniami i studentami.
Praca w radiu
Oczywiście praca głosem większości ludzi od razu kojarzy się z pracą w studio radiowym . Nie każdy ma predyspozycje do tego, by takie stanowisko zajmować nie tylko ze względu na samo
brzmienie głosu. Zazwyczaj ubiegających się o takie stanowisko wykluczają na przykład wady wymowy czy inne problemy tego typu. Poza tym praca radiowca wbrew pozorom jest dość ciężka, co nie jest widoczne ze strony słuchacza. Oprócz głosu prezentera w radiu słychać również muzykę i jingle radiowe (sprawdź reklamy i jingle z Fabryki Dźwiękuff), jednak pracownicy i tak używają swoich głosów rzez długi czas. Dlatego na stanowiska pracy w radiu obowiązuje najczęściej ostra selekcja kandydatów.