Menu strony

Z jakich powodów racjonalna gospodarka odpadami ma tak duże znaczenie dla naszego świata, jak to obecnie wygląda w naszym kraju

Na świecie codziennie produkuje się bardzo duże ilości odpadów. Duża ich część to są po prostu odpady z naszych domów i mieszkań, w końcu te parę miliardów osób bez przerwy coś przynosi do domu, przetwarza i na koniec wyrzuca. Niestety w wielu krajach gospodarka odpadami nie jest uregulowana, w niejednym przypadku można wręcz powiedzieć, że w ogóle nie ma tego.

ochrona przed niebezpiecznymi odpadami
W naszym kraju od ubiegłego roku istnieją odpowiednie regulacje, które w zamierzeniu mają znacząco polepszyć odzysk wtórnych surowców z produkowanych w naszych domach śmieci, a co za tym idzie pomóc w walce o czystość. Jednak niestety przykra rzeczywistość jest taka, że jeżeli podejście społeczeństwa do tego tematu nie ulegnie zmianie, to nawet najlepsze regulacje nic nie pomogą. Ideą przyjętych niedawno ustaw było to, żeby odpady były segregowane w mieszkaniach, i później tak przygotowane wyrzucać do właściwych pojemników.

Pozostałe artykuły

Odpady i metody ich utylizacji

śmieci
Mianem odpadów określa się wszelkie elementy, których przeznaczeniem jest utylizacja lub recykling. Są to na przykład rozmaite rzeczy, które nie nadają się już do wykorzystywania na co dzień. Wielki procent odpadów stanowią rozmaite opakowania, których produkcja aktualnie jest wielka. Generalnie odpady domowe mogą mieć przeróżny charakter w zależności od typu gospodarstwa. Inne bowiem są odpady w gospodarstwach wiejskich, a odmienne w większych ośrodkach miejskich. O ich typie i zawartości decydują też tak podstawowe kwestie jak rodzaj ogrzewania. W mieszkaniach z piecami kaflowymi lub ogrzewaniem za pomocą centralnego kotła oprócz typowych śmieci wytwarza się również popiół. W okresie zimowym popiół ten często stosowany jest do posypywania ośnieżonych dróg i podjazdów, jednak w pozostałym czasie musi być wyrzucany.


zobacz:

Jednak wielu ludzi nawet pomimo tego, że się zdecydowało segregować, to nie zawsze właściwie wszystko robi, czy to z lenistwa czy innych powodów. Jeszcze większym problemem są nielegalne wysypiska, na które ludzie wyrzucają śmieci bez żadnej kontroli. Jeśli w takie miejsce trafi jakiś odpad niebezpieczny, na przykład klasyczna świetlówka albo zepsuty sprzęt elektroniczny, to szkody dla naszej przyrody takim działaniu mogą być rzeczywiście spore. Niestety w dalszym ciągu są osoby, które dla pozornego zaoszczędzenia kilku złotych na kolejnym worku wolą jechać z tym workiem kilkanaście kilometrów po to, żeby go zostawić gdzieś w zagajniku.

patrz również:

I jakby się to wszystko dokładnie policzyło, to mogłoby się okazać, że na samo paliwo za drogę przeznaczy się więcej, niż na opłacenie wywozu tych śmieci. Lecz wszystko wskazuje na to, że jednak przyjęte regulacje się sprawdzają, gdyż przede wszystkim ludzie słyszą o hasłach takich jak utylizacja czy segregacja, a od tego jest tylko krok do przemyślenia, czy to aby nie będzie miało większego sensu. Jeżeli nawet tylko jakaś część ludzi zdecydowała się pod wpływem przepisów na zmianę codziennych działań, to i tak można mówić o dużym sukcesie.
2018/06/22, 00:00