Menu strony

Z jakich powodów racjonalna gospodarka odpadami ma tak duże znaczenie dla naszego świata, jak to obecnie wygląda w naszym kraju

Na świecie codziennie produkuje się bardzo duże ilości odpadów. Duża ich część to są po prostu odpady z naszych domów i mieszkań, w końcu te parę miliardów osób bez przerwy coś przynosi do domu, przetwarza i na koniec wyrzuca. Niestety w wielu krajach gospodarka odpadami nie jest uregulowana, w niejednym przypadku można wręcz powiedzieć, że w ogóle nie ma tego.

ochrona przed niebezpiecznymi odpadami
W naszym kraju od ubiegłego roku istnieją odpowiednie regulacje, które w zamierzeniu mają znacząco polepszyć odzysk wtórnych surowców z produkowanych w naszych domach śmieci, a co za tym idzie pomóc w walce o czystość. Jednak niestety przykra rzeczywistość jest taka, że jeżeli podejście społeczeństwa do tego tematu nie ulegnie zmianie, to nawet najlepsze regulacje nic nie pomogą. Ideą przyjętych niedawno ustaw było to, żeby odpady były segregowane w mieszkaniach, i później tak przygotowane wyrzucać do właściwych pojemników.

Pozostałe artykuły

Odpady i metody ich utylizacji

śmieci
Mianem odpadów określa się wszelkie elementy, których przeznaczeniem jest utylizacja lub ponowne przetworzenie. Mogą to być na przykład różnorodne przedmioty, które nie nadają się już do codziennego użytku. Znaczny odsetek odpadów to rozmaite opakowania, których produkcja obecnie jest wielka. Generalnie odpady domowe mogą mieć różnorodny charakter zależnie od typu gospodarstwa. Inne bowiem będą odpady w gospodarstwach wiejskich, a inne w większych miastach. O ich rodzaju i składzie decydują także tak podstawowe kwestie jak typ ogrzewania. W domach z piecami kaflowymi lub ogrzewaniem z wykorzystaniem pieca centralnego ogrzewania oprócz typowych odpadów produkuje się również pewną ilość popiołu. W czsie zimy popiół ten niejednokrotnie używany jest do posypywania oblodzonych dróg i podjazdów, jednak w pozostałych porach roku musi być wyrzucany.


zobacz:

Jednak wielu ludzi nawet pomimo tego, że się zdecydowało segregować, to nie zawsze właściwie wszystko robi, czy to z lenistwa czy innych powodów. Jeszcze większym problemem są nielegalne wysypiska, na które ludzie wyrzucają śmieci bez żadnej kontroli. Jeśli w takie miejsce trafi jakiś odpad niebezpieczny, na przykład klasyczna świetlówka albo zepsuty sprzęt elektroniczny, to szkody dla naszej przyrody takim działaniu mogą być rzeczywiście spore. Niestety w dalszym ciągu są osoby, które dla pozornego zaoszczędzenia kilku złotych na kolejnym worku wolą jechać z tym workiem kilkanaście kilometrów po to, żeby go zostawić gdzieś w zagajniku.

patrz również:

I jakby się to wszystko dokładnie policzyło, to mogłoby się okazać, że na samo paliwo za drogę przeznaczy się więcej, niż na opłacenie wywozu tych śmieci. Lecz wszystko wskazuje na to, że jednak przyjęte regulacje się sprawdzają, gdyż przede wszystkim ludzie słyszą o hasłach takich jak utylizacja czy segregacja, a od tego jest tylko krok do przemyślenia, czy to aby nie będzie miało większego sensu. Jeżeli nawet tylko jakaś część ludzi zdecydowała się pod wpływem przepisów na zmianę codziennych działań, to i tak można mówić o dużym sukcesie.
2018/06/22, 00:00