Menu strony

Jakie są najbardziej popularne instrumenty muzyczne?

Muzyka od dawna towarzyszy ludziom w ich codzienności, była formą komunikowania się, ale również pokazywaniem emocji i uczuć. Przez wiele lat ludzie nauczyli się projektować coraz to doskonalsze instrument muzyczne, a także opracowali zasady komponowania utworów muzycznych.

Organy kościelne, klasyczne
W kilku ubiegłych wiekach żyło wielu wspaniałych kompozytorów, których dzieła po dziś dzień są niedościgłym wzorem harmonii i muzycznego piękna. Dla każdej młodszej osoby, która chciałaby zaistnieć w lokalnym towarzystwie znajomość grania na którymś z instrumentów była jedną z podstawowych rzeczy, o jaką powinni się postarać rodzice.

Do najpopularniejszych należały instrumenty z klawiszami. W bogatych domach królowały fortepiany, a jeżeli ktoś posiadał mniejsze finanse, to pianina. Te instrumenty po dziś dzień spotkać można w niejednym miejscu, w porównaniu z fortepianem nie potrzebują dużej przestrzeni, więc idealnie nadają się do najróżniejszych ośrodków kultury, szkolnych świetlic czy na przykład szkół muzycznych.

Następnym popularnym klawiszowym instrumentem, obecnym z kolei w większości kościołów, są organy klasyczne. Organy są praktycznie nie do przeniesienia. Projektuje się je do konkretnego kościoła, biorąc pod uwagę parametry takie jak akustykę wnętrza czy jego kształt. W dalszej kolejności doświadczona firma zajmująca się budowaniem takich instrumentów tworzy poszczególne piszczałki i układ ich sterowania, a następnie wszystko montuje. Cały przebieg wykonania klasycznych organów może trwać czasami kilka lat, lecz przez to dostaje się instrument o niepowtarzalnym brzmieniu. Jedynym mankamentem takiego instrumentu są koszty, niestety zrobienie go jest kosztowne i coraz więcej kościołów na niego może być nie stać. Jednak ostatni czas to bardzo duży wzrost popularności sprzętów elektronicznych, który nastąpił również w muzyce. Jeżeli któryś z proboszczów zdecyduje się sporo zaoszczędzić, to zdecydować się może na organy elektroniczne, które są znacznie tańsze niż oryginalny odpowiednik, a w szkołach i świetlicach coraz częściej zaczynają się pojawiać pianina elektroniczne, niedrogie i dające dużo więcej możliwości niż klasyczne instrumenty.


Pozostałe artykuły

Dzieje najbardziej znanych instrumentów dętych

Nuty muzyczne
Sporo instrumentów, szczególnie należących do kategorii aerofonów ma swoją historię powiązaną z wojskiem lub rycerstwem. Stosowano je do przestrzegania przed nieprzyjacielem, zwabiania bądź płoszenia zwierza, świętowania zwycięstwa albo przeżywania porażki.
2017/08/31, 09:11