Menu strony

Wady kopalni odkrywkowej - dlaczego zmieniają środowisko naturalne?

Kopalnia odkrywkowa formowana jest, w przeciwieństwie do podziemnej, na powierzchni ziemi. Wydobywanie surowców polega na wykopywaniu następnych warstw. Chociaż ze względów związanych z ekonomią taki sposób wydawać się może korzystny, niestety jest szkodliwy dla środowiska. Dlaczego tak się dzieje?

Kopalnia odkrywkowa
W wielu miejscach, gdzie ma zostać otwarta kopalnia odkrywkowa, mają miejsce protesty. Tak dzieje się także aktualnie, ponieważ ludzie starają się zapobiec powstaniu kopalni Miejska Górka-Poniec-Krobia. Akcja przeprowadzane są na dużą skalę. Dlaczego ludzie nie chcą formowania kopalni na terenie, na której żyją? Ma na to z pewnością wpływ wiele negatywnych skutków, jakie przynosi ze sobą kopalnia odkrywkowa - sprawdź koniecznie.

Pozostałe artykuły

Jak żyć oszczędnie? Istnieje parę prostych trików, które spowodują, że będziemy zużywać mniej prądu

porada
Wydatki związane z korzystaniem z energii elektrycznej przedstawiają się jako jedno z głównych obciążeń naszych domowych wydatków. Czy jest możliwe je zmniejszyć nie zaniżając przy tym komfortu życia? Okazuje się, że to możliwe!


Przede wszystkim w miejscu, gdzie utworzona zostanie kopalnia, flora tego obszaru zostanie zniszczona. Dodatkowo, co jasne, ziemia, która zostanie po formowaniu tego miejsca będzie tworzyć duży kopiec, który także zniszczy rośliny. Prócz tego wszystkie ścieki spłyną do pobliskich strumieni i rzek. Wielka dziura, jaką staje się tego typu kopalnia sprawi, że poziomy wód gruntowych obniżą się, co za tym idzie okoliczni mieszkańcy mogą stracić wodę w swoich studniach.

Oczywiście spadek poziomu to również ryzyko, że gleba wyschnie, tym samym znowu ucierpi na tym roślinność. Do kopalni należy dojeżdżać, pojazdy i ich wzmożony ruch będzie zanieczyszczał powietrze. Dodatkowo wyrobisko powoduje powstanie ogromnych ilości kurzu i pyłu, co zwiększy zanieczyszczenie. Pod powierzchnią ziemi znajdują się skały, które należy wysadzić. Takie procesy powodują duży hałas, oprócz tego możliwe są również wstrząsy - .
Jeśli kopalnia odkrywkowa ma być utworzona na terenach rolniczych, jasne jest, że ziemie zostaną osuszone, poziom wód gruntowych obniży się znacznie. Dla rolników jest to ogromna strata, a formowanie kopalni nie przyniesie im najmniejszych korzyści. Warto pamiętać, że gospodarze pielęgnują produkty, które są nam wręcz niezbędne do codziennego życia. W związku z tym skażenie gleby przez kopalnie odkrywkowe, a także zmiany, których nie da się cofnąć, mogą sprawić, że zostaniemy pozbawieni ekologicznych produktów, jakie są nam dostarczane.

Środowisko naturalne musi być dla nas niezwykle istotne, dlatego warto reagować, kiedy zostaje narażone na wielkie szkody. Jeżeli kopalnie przynoszą więcej szkody, naprawdę należy zastanowić, czy rzeczywiście ich tworzenie jest niezbędne.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, zobacz ten link - to naprawdę świetne opracowanie (http://www.agrotal.pl/Drob-c29) tej sprawy. Koniecznie to przeczytaj!

Złych skutków nie cofniemy, warto jednak przeciwdziałać, kiedy jeszcze posiadamy tego typu możliwości. Środowisko na pewno jest niezwykle ważne i należy mu pomóc.
2019/04/26, 07:23